Öne Çıkan
Anasayfa / Halka Arz / Halka Arz Nedir Nasıl Yapılır?
Halka arz

Halka Arz Nedir Nasıl Yapılır?

Son zamanların en önemli gündem konularından birisi haline gelen halka arz, şirketlerin sahip olduğu hisse senetlerinin çeşitli ilan yollarıyla yatırımcılara bildirilerek satılması olarak nitelendirilen bir durumdur.

Şirketlerin belirlemiş olduğu koşullar birbirinden farklı olduğundan dolayı ilan yoluyla satışların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Şirketler yeni yatırımlar yapmak ya da var olan yatırımlarının devamını sağlayabilmek adına yeni kaynaklara yönelmek için hisse senetlerini halka arz etmeyi tercih ederler. Kaynaklara baktığımızda şirketlerin elde etmiş olduğu kaynakların yabancı kaynaklar ve yerli kaynaklar yani öz kaynaklar şeklinde iki farklı grupta yer aldığını görüyoruz. Halka arz durumunun iyi bir şekilde kazanabilmesi için her iki kaynak tipini de ele almaya çalışacağız.

Yabancı kaynaklar: şirketlerin borç yoluyla sağlamış oldukları kaynakların tamamı iş dünyasında yabancı kaynak olarak nitelendirilmektedir. Bu tip borçlanmalar şirketleri çoğu zaman dara soktuğundan dolayı yabancı kaynakla, yatırımcıların her zaman en son tercihleri arasında yer alır.

Öz kaynaklar: şirket sahiplerinin ya da şirket ortaklarının yapmış oldukları işlemler sonucunda elde ettikleri sermayelerden sağlanan kaynaklara öz kaynak denilmektedir. Öz kaynaklar aciliyet gerektiren borçlanma türü olarak görünmediği için yatırımcıların en çok tercih ettiği kaynaklar arasında yer alır.

Şirketler halka arz yoluyla hisse senetlerini borsada işleme soktuklarında iki farklı şekilde işlem görülmektedir. Bunlar hisse senetleri piyasası ve gelişen işletmeler piyasası olarak tabir edilir. Son zamanlarda büyük firmaların hisse senetlerini halka arz etmesinden dolayı kesinlikle hisse senetleri piyasasının ve gelişen işletmeler piyasasının bilinmesinde fayda var.

Hisse senetlerinin borada işlem görme şekilleri

Gelişen işletmeler piyasası: şirkete ortak olan kişilerin haklarında kısmen veya tamamen kısıtlamaya gitmesi şeklinde gerçekleştirilen halka arz şeklidir. Gelişen işletmeler piyasası şeklinde gerçekleştirilen halka arzda ciddi bir sermaye artırımı sağlanmaktadır. Elbette ortakların bu durumdan ilk bakışta olumsuz etkilendiği düşünülebilir ancak şirket pozitif yönde ilerleme sağladığında küçücük bir hisse bile öncekine oranla daha yüksek değerlere ulaşacağı için birçok gelişen işletme kaynak elde edebilmek için halka arz şeklini tercih etmektedir.

Hisse senetleri piyasası: şirketlerin hisse senedi piyasasında yer alan sermayelerini tamamen ya da bir bölümünü halka arz etmesi durumudur. Ayrıca sermaye artırımı şeklinde ortakların hak kısıtlamalarına gitmesiyle de halka arz gerçekleştirilebilir. Bir yönteme bağlı kalınması gerektiğine dair bir kural bulunmamaktadır. Yani hisse senetleri piyasasında kaynak temin edebilmek için her iki yöntem de tercih edilebilir.

Halka arz nasıl yapılır?

Dünya genelinde halka arz iki farklı şekilde gerçekleştirilir. Özellikle kaynak arayışında olan aile şirketleri hisselerini halka açarak kaynak temin edebilir ve bu sayede kısa süre içerisinde pozitif yönde gelişme gösterebilir. Şimdi sizlere halka arz nasıl yapılır konusunu daha iyi bir şekilde anlatabilmek için bu iki halka arz yönteminde bahsetmek istiyoruz.

Fiyat teklifi alınması ile gerçekleştirilen halka arz: bu halka arz yönteminde şirket sahipleri değil de yatırım yapmak isteyen kişiler belirli bir fiyat belirler ve şirkete teklif sunarlar. Sunulan teklif şirkete uygun gelirse yatırımcılara hisselerinin satışı yapılır. Bu şekilde gerçekleştirilen halka arz yöntemine fiyat teklifi alınması yöntemi denilmektedir.

Sabit fiyatla yatırımcı bulma yöntemi: bu yöntemde şirket sahipleri hisselerin fiyatlarını belirler. Ayrıca halka arz edilecek olan hisse miktarı da belirlenmektedir. Daha sonra belirlenen fiyatlar ve miktarlar doğrultusunda hisseler halka sunulur. Sunulan hisse senedi fiyatını ve miktarını yatırıma uygun gören yatırımcılar da bu doğrultuda hareket ederek isterlerse hisse senetlerini alabilir. Çok sayıda katılım olma ihtimali olabileceğinden dolayı öncelikli olarak taleplerin toplanması gerçekleştirilir. Daha sonra hisselerin bedelini yatırmış olan yatırımcılara halka arz edilmiş olan hisse senetleri verilerek ciddi bir kaynak sağlanır.

Hakkında Erdal Toprak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir