Öne Çıkan
Anasayfa / Para / GSYIH GSMH Gayrısafi Milli Hasıla Nedir

GSYIH GSMH Gayrısafi Milli Hasıla Nedir

Gayrisafi Milli Hasıla ne anlama gelir?
Devamlı işittiğimiz Gayrisafi Milli Hasıla’nın ne işe yaradığını ne algılama geldini ya da ne söylemek bulunduğunu biliyor muyuz? İşte bu sözün manası
Bir devlet vatandaşlarının verilen bir sene için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belirli bir ücret ünitesi karşılığındaki miktarının toplamıdır.

“Vatandaşlık” farkının yapılmasındaki neden GSYİH’den değişik bulunduğunu açıklanmak içindir. GSYİH, o ülkede etkinlik yayınlayan ecnebi devlet yurttaşlarının meydana getirdiği son mal ve hizmetleri de kapsar.

Diğer bir söylemle gayri safi millî hasıla (GSMH), bir ülkenin yurt haricinde çalışan vatandaşlarının ülkeye gönderdikleri unsur gelirlerinin GSYİH’ya eklenip, ülkede çalışan yabancıların şahsı ülkelerine gönderdikleri unsur gelirlerinin GSYİH’dan düşülmesi ile elde edilmiş değerdir. Gayrisafi toplam anlama gelir.

1990’ların başından itibaren, küreselleşmenin ivme kazanıp, imalat etmenlerinin ve sermayenin, devlet sınırlarının dışına taşması kararı, makroekonomik analizlerde alaka, bir ülkenin yurttaşlarının hasılatını anlatım eden GSMH yerine, bir ülkenin hudutları içinde yaratılan toplam geliri anlatım eden GSYİH üstüne yoğunlaşmıştır. Ama her şeye rağmen ülkelerdeki birey başlangıcına varır ve bunların karşılaştırılması benzer biçimde mevzularda GSMH hala mühim bir mefhum ve ölçüdür. GSMH, çoğu zaman bir senelik vakit ünitesi içerisinde hesaplanır.

Birey baş kısmına Millî Hasıla hesaplamalarında nüfus çoğalışı gözönünde bulundurulur.

dolar bazinda bir ulkede bir yıl süresince uretilen tum tümörün ve servisler+vatandaslarin yurtdisi yatirim kazanclari-yabancilarin ulke ekonomisindeki kazanclarinin toplam degerleri..

dolar bazinda oldugu şeklinde belirli bir yilin fiyatlari baz alinarak da hesaplanabilir ve fazlaca dogru bir deger cevap. nitekim dolar bazinda hesaplandiginda euro’ya bagli butun ulkelerin bu yil %20 civarinda kuculmus oldugu gorulecektir.

real gdp hesap etmesi ile yapılınca gerçeklere daha da yakın bir yansıma sergileyen vaziyet. dolar bazındaki hesabında meydana gelen küçülme gerçek kur yerine nominal kur kullanınca kaynaklanmatadır.

ışıklar ve sular aleni unutulmayıp , sabah maçlarının sayısını arttırarak şahıslarına yardımcı mümkün kılınabilir

kisi basina dusen ulusal varır

dolar bulunmasına lüzum bulunmayan hesap etmesi bicimi.

muayyen bir evrede bir ekonomide imal edilen mal ve hizmetlerin maddi değerlerinin brüt toplamı. bir ülkede imal edilen son mal ve hizmetlerin toplam değerine dış ekonomik ilişkilerden elde edilmiş net döviz hasılatının ilave edilmesi ile elde edilmiş hasıla.

kisi basina dustugu falan soylenir fakat henuz benim basima dusmedi acikcasi.

birey baş kısmına düşen senelik varır

Gayri Safi Ulusal Hasıla, kabaca bir sene içinde bir milli ekonomide imal edilen mal ve hizmetlerin toplam katma değerine, ithalattan elde edilmiş vergi gelirleri ve net dış evren unsur gelirlerinin ilave edilmesi ile yer alan bir değerdir.

Bir milli ekonominin milli hudutlar içerisinde ve haricinde oluşturduğu bir seneye özgü en büyük değerdir. Gayri Safi Ulusal Hasıla’nın üretilmesinde Ulusal Servet tüketilir. Türkiye’nin tahmini ulusal serveti 2.5 trilyon dolar dolaylarındadır ve Türkiye her sene ulusal servetinin suratta 7.5 ile 10’u arası bir GSMH meydana getirmektedir. Halbuki, Amerika’de bu değer suratta 50 seviyelerindedir. Kısaca, Türkiye bereketlilik tarafından meseleli bir ekonomidir.

GSMH, 2 halde adisyon edilmektedir. Nominal GSMH ve Gerçek GSMH. Şayet, GSMH hesaplamanın imal edildiği sene olabilirli olan mal ve hizmet tutarları; kısaca cari fiyatlar kullanılarak adisyon ediliyorsa, içerisinde enflasyon ya da deflasyondan meydana gelen deformasyonu da aktarıyor anlamına gelir. Bundan dolayı, ücret hareketlerinin yanıltıcı tesirinden ağartmak için ek olarak Gerçek GSMH hesaplanır. Gerçek GSMH; muayyen bir baz senenin mal ve hizmet tutarları göz önünde bulundurularak, kısaca Türkiye için enflasyondan arındırılmış olarak adisyon edilen bir GSMH değeridir. Bir senenin nominal GSMH kıymeti, enflasyondan, fazlaca isabetli bir değişiklikle fiyatlardaki dalgalanmalardan temizlenerek, Gerçek GSMH değerine dönüştürülecek ise, bunun için Deflatör tüketilir. GSMH Deflatörü, nominal serileri gerçek serilere dönüştürmek maksadıyla tüketilen bir endekstir. 2002 senesi için hem nominal türünden, bununla birlikte gerçek türünden GSMH cebretmek olasıdır.

Ekonomide az aralıklarla rastladığımız 2 mefhum olan GSYİH ve GSMH genellikle karıştırılmakta olan kavramlardır GSYİH nelerdir? GSMH nelerdir? Bu 2 kavramın arasındaki ayrım nelerdir? Varan daima beraber inceleyelim.

GSYİH, açılımına bakacak olursak; gayri safi yurt içi hasıla kelimelerinin kısaltılmış durumudur. Gayri safi, eskimeyi dikkate almamayı; yurt içi ise devlet sınırlarımızı vurgulamaktadır. Geriye kalan hasıla kelimesi ise netice manasına yer almaktadır.Toparladığımızda ortaya şu şekilde bir mana çıkmaktadır: Devlet hudutları içerisinde belirli bir devre içinde talep eder o ülkenin ekonomik ünitesi talep eder ecnebi ekonomik biriminde imalatı noksan olan bütün mal ve hizmetlerin maddi karşılığıdır.

Gayri safi yurt içi hasıla şu formülle hesaplanmaktadır:

GSYİH = kullanım + yatırım + yönetim masrafları + (dışsatım – ithalat).

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla hesabına her şey ait midir? Gayri Safi Yurt İçi Hasıla hesabında hesaba neler ait edilmez?

Gayri safi yurt içi hasıla hesaplamasına her şey ait edilmez.Örnek olarak;

Hane imalatı,
Kayıt dışı iktisat,
Olumsuz dışsallıklar,
Kof süre faaliyetleri şeklinde unsurlar gayri safi yurt içi hasıla hesabı ile ölçülmemektedir.
İnsanların büyük bir bölümü kof süre faaliyetlerinin adem evladı refahına katkısı bulunduğunu düşünse de bu vaziyet gayri safi yurt içi hasıla için duyarlı bir mevzudur. Bu yüzden gayri safi yurt içi hasıla hesabına direkt katılmazlar.

Kof süre faaliyetlerinin göz ardı edilmesine karşın , gayri safi yurt içi hasıla sıklıkla bir topluluğun huzur düzeyinin ölçümü olarak tüketilmektedir. Sadece gayri safi yurt içi hasılanın kabaca çizilmiş olan bir gösterge olduğu göz ardı edilmemelidir. Şu sebeple anlattığımız benzer biçimde birtakım unsurlar (hane imalatı,kayıt dışı iktisat,olumsuz dışsallıklar,kof vakit faaliyetleri) hesaba direkt katılmaz.

Gayri safi yurt içi hasıla bilhassa bütün ekonominin nasıl büyüdüğüne hüküm vermek için tüketilir. Ekonominin nasıl büyüdüğüne hüküm vermek için de ortaya diğer mefhumlar menfaat. Sadece gayri safi yurt içi hasıla ile gayri safi ulusal hasıla kavramlarının ne işe yaradığını bilmek yahut bu 2 terimi karşılaştırmak için gayri safi yurt içi hasıla hakkındaki bu malumatlar kafi meydana gelecektir.

GSMH’ye varacak olursak; gayri safi ulusal hasıla kelimelerinin kısaltılmış durumudur. Gayri safi eskime ,ulusal doğrusu vatandaşlık , hasıla da netice olarak vurgulanmaktadır.Toparladığımız süre:Bir ülkede belirli bir evrede -bu devre genel anlamda bir senedir– o ülkenin vatandaşları tarafınca imal edilen mal ve hizmetlerin toplamının maddi kıymeti olarak anlatım edilmektedir.

Gayri Safi Ulusal Hasıla’nın Formülü:

GSMH = GSYİH + Yurt haricinde yer alan vatandaşların gelirleri – Yurt içerisindeki yabancıların gelirleri halindedir.

Gayri safi ulusal hasıla hesaplarında temel alınan unsurlar nedir ?

Gayri safi ulusal hasıla hesaplanmasında imalat ve hizmet bölgeleri temel alınır.Ön kısım tasarıya çıkan imalat ve hizmet kalemleri şunlardır:

Ziraat
Endüstri
İnşaat
Tecim
Ulaştırma
Iletişim
Mali Şirketler
Konutlar
Hizmetlerin Toplamı (Amme ve Hususi sektörü ait meydana gelecek biçimde)
İthalat Vergisi

Gayri safi yurt içi hasıla ile gayri safi ulusal hasıla arasındaki ayrım nelerdir?
Gayri safi yurt içi hasıla hesaplanırken yabancıların geliri ile mal ve hizmet imalatları hasılaya ait edilirken;gayri safi ulusal hasıla hesabında ise o ülkenin şahsı vatandaşlarının imalatı şu demek oluyor ki o ülkenin ulusal imalatı ait edilir.

Burada ön kısım tasarıya çıkan ayırt edici nokta vatandaşlıktır.Gayri safi yurt içi hasıla hesabında yurttaş farkı gözetmeksizin adisyon yapılır. Bununla birlikte gayri safi ulusal hasılada bir ülkenin şahsı vatandaşının icra ettiği imalat hesaba katılır. O biçimde bu 2 terimi karıştırmamak için vatandaşlık hikayesinde nasıl yaklaşımı olduğuna bakılması destek meydana gelecektir.

Ekonominin mihenk taşı önde gelen bu 2 terimi ancak derste değil günlük yaşamda da duymanız olası. İstatistiksel kıymetler olarak dönemlere göre kaydedilmektedir.İlgili olan sayın okurlarımı http://www.tuik.gov.tr sayfasını ziyaret etmelerini öneririm.

Hakkında Economy Broker

Bunlara bakın

Para Nedir? Para’nın İşlevleri, Özellikleri, Tanımı, Ölçülmesi

Para nedir ve nerelerde kullanılır? Günümüzün değer saklama aracı, Lidya’lıların günümüzdeki şeklinin temellerini oluşturduğu bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir